poniedziałek, 15 czerwca 2015

"Czas jest najcenniejszym co mamy (...)"
"Pracuj ciężko w czasie przeznaczonym na pracę. Baw się intensywnie, gdy przychodzi czas na zabawę. Ciesz się słuchaniem starych historii opowiadanych przez babcię, póki wciąż jeszcze żyje. Nawiązuj głęboki kontakt ze swoimi znajomymi. Patrz na dzieci oczami pełnymi cudów, jakimi one same patrzą na świat. Śmiej się z dowcipów i życiowych absurdów. Oddawaj się swoim pasjom i pragnieniom. Gromadź oszczędności na czarną godzinę i zbierz ich wystarczająco dużo, byś mógł wydać je w słoneczny dzień."
Philip G. Zimbardo (z książki Paradoks Czasu)


Pierwszy raz zetknęłam się z postacią Philipa Zimbardo na studiach. Psychologi uczyliśmy się z bestselleru, którego Zimbardo jest współautorem "Psychologia i życie". Wtedy książka trudna do zdobycia. Nieliczni mieli swoje egzemplarze, co było powodem do dumy i nie zamierzali się się z nimi rozstawać, nawet po zakończeniu studiów. Ja ratowałam się kserówkami z egzemplarza uczelnianej biblioteki- na który były zapisy i długa kolejka. 

Philip Zimbardo amerykański psycholog, jeden z najbardziej znanych psychologów na świecie w maju odwiedził jedną w gliwickich szkół. Nasi telewizyjni reporterzy byli tam z kamerą. Serdecznie zapraszam Was do obejrzenia wywiadu z Zimbardo.

Dowiedziałam się, że Zimbardo często odwiedza Polskę i darzy ją ogromnym sentymentem nazywając swoją drugą ojczyzną. Wielkie było moje zdziwienie, gdy uświadomiłam sobie, że chodzimy po tych samych ścieżkach... w Katowicach na Nikiszowcu. Zimbardo jest założycielem i patronem działającego od 2014 roku jedynego w Polsce Centrum Zimbardo, ulokowanego własnie na Nikiszu. Ośrodek ten jest miejscem spotkań i edukacji młodzieży (www.centrumzimbardo.pl) .

Centrum Zimbardo mieści się przy moim ulubionym Cafe Byfyj w samym środku nikiszowskiego rynku. Świat jest bardzo mały...


"Czas jest najcenniejszym co mamy i co możemy dać drugiej osobie. Podróż przez swój czas odbywasz tylko jeden raz, więc niezwykle istotne jest, byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej. "
Philip G. Zimbardo 


Sobotni czas ofiarowaliśmy sobie, naszej rodzinie i przyjemnością :) Rano wybraliśmy się do Starej Fabryki Porcelany na Eko Jarmark i kiermasz ceramiczny. Znowu w domu  przybyło kilka talerzyków, miseczek i dzbanuszków - kiedyś się nimi pochwalę :)Wycieczkę jak zwykle zakończyliśmy na Nikiszu- tym razem śladami Zimbardo. On też wpada na kawę do Byfyju ;)
"Niektóre rzeczy, takie jak batoniki, zwiększają nasz poziom szczęśliwości na bardzo krótki okres. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że nie wychodzi nam dobrze wskazywanie tego, co w przyszłości uczyni nas szczęśliwymi. Jest całkowicie możliwe, że będziemy pracować latami, by osiągnąć pewien cel - powiedzmy, że będzie to Milky Way - a kiedy wreszcie go osiągniemy, odkryjemy, że wcale nie czyni nas szczęśliwszymi. Okaże się, że tak naprawdę chcieliście Snickersa."
Philip G. Zimbardo (z książki Paradoks Czasu)"Myślenie o przeszłości i przeszłości, może sprawić, ze będziesz szczęśliwy, lecz szczęście to może pojawić się jedynie w twoim aktualnym stanie umysłu."
Philip G. Zimbardo (z książki Paradoks Czasu)Na nikiszowskim rynku wystawiali swe prace artyści Grupy Janowskiej. Moją uwagę przykuły dwie akwarele, a na nich bardzo dobrze znany mi widok... aż zatęskniłam :) Niedługo wakacje, mam nadzieję, że uda nam się ponownie odwiedzić nasze "miejsca mocy". Zaczynamy już się pakować :)

5 komentarzy:

 1. piękne cytaty! nie znałam tego pana, teraz wiem, że sięgnę po jego książki :) jarmark musiałbyć cudny, a kafejka bardzo klimatyczna, hm.... Czyżbym widziała Kazimierz :)
  Pozdrawiam! Aga

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne i mądre myśli, właściwie to myśli nas normalnych ludzi ubrane zgrabnie w słowa.

  pozdrawiam, Ania

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudne kadry. Ta Wasza mała kruszynka ciągle w podróży, ciągle w nowym otoczeniu :)))

  A Zimbardo - mam dokładnie takie same wspomnienia, też czas studencki, czytanie kolejnych rozdziałów jego książek, ksero i nadzieja na wypożyczenie książki :) Bardzo podoba mi się styl i sposób w jaki Zimbardo pisze...

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie piękne i prawdziwe te cytaty! Ja jak zwykle nie mogę się napatrzeć na Wasze zdjęcia :)
  Gdybyście postanowili kiedyś odwiedzić trójmiasto - bardzo chętnie bym się z Tobą spotkała! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zimbardo... nie wiem jak to się stało, że do tej pory się nie natknęłam.
  Słowa życiowo oczywiste a trudne by mieć ich świadomość w każdej chwili.
  Już jestem myślą w bibliotece w ich poszukiwaniu. Dzięki!
  pozdrawiam,
  Dominika

  OdpowiedzUsuń